Тръмп на гости на  могъщия принц, срещата, която променя света: Започва обиколката на Персийския залив, какво има на масата? – Войната с Иран и ходът, който може да направи живота на Путин труден 

13 май 2025 07:04   2139 прочита


 
 
Президентът на САЩ Доналд Тръмп предприема  първото си пътуване в чужбина от началото на втория си мандат в Белия дом. 


В обширен анализ „Foreign Affairs“ посочва, че Тръмп ще посети три ключови партньора на САЩ в Близкия изток: Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ), откъдето ще се завърне във Вашингтон на 16 май. 

Влиятелното американско списание за външна политика оценява, че все още не е ясно какво се надява да постигне Тръмп там. 

Той може да иска да осигури продажби на оръжие и инвестиционни сделки от тези три богати държави към Съединените щати. 


Може би той се надява да се обогати лично чрез инвестиции от Персийския залив в недвижими имоти, инвестиционни фондове и криптовалути. 

Но мнозина се надяват – а други се притесняват – че Тръмп има по-големи амбиции. 

А именно, изглежда, че пътуването му е свързано най-вече с Иран, държава, с която администрацията му преговаря относно ядрената програма на Техеран. 

„Форин аферс“ изчислява, че поради непредсказуемия характер на администрацията на Тръмп и вътрешните разногласия между ключовите му съветници, пътуването му би могло също толкова лесно да положи основите за война с Иран, колкото и за подписване на ядрена сделка. 

Твърди се, че лидерите на арабските държави от Персийския залив са се надявали на преизбирането на Тръмп за президент на Америка. 


Те „се справиха добре“ по време на първия мандат на Тръмп, за разлика от предишния президент Джо Байдън, когото не харесваха толкова, колкото и повечето обикновени хора в тези страни, които обвиниха Байдън, че е позволил на Израел да унищожи ивицата Газа. 

Саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман, известен още като MBS, никога не прости на Байдън, че нарече Саудитска Арабия „вероотстъпник“ заради убийството на журналиста Джамал Хашоги. 

Мухаммед Щастливи поддържаше тесни отношения с Тръмп и неговите сътрудници по време на мандата на Байдън и подвеждаше Байдън относно възможността Саудитска Арабия да нормализира отношенията си с Израел, което преди атаката на Хамас срещу еврейската държава на 7 октомври 2023 г. беше основна цел на администрацията във Вашингтон, която иначе до голяма степен не се интересуваше от Близкия изток. 

Но 100 дни след началото на втората администрация на Тръмп, същите тези лидери са объркани и притеснени. 


Политиката на Тръмп в Близкия изток изглежда подобна на тази на Байдън, което е изненадващо, като се има предвид колко радикално новата администрация се стреми да трансформира федералното правителство и да промени глобалните съюзи на Америка. 

Твърди се, че политиката на Тръмп спрямо разкъсваната от война ивица Газа и Йемен е по същество по-брутална и по-малко сдържана версия на тази, водена от Байдън. 

„Форин аферс“ пише, че решението на Тръмп да посети и трите водещи арабски сили в Персийския залив, не само Саудитска Арабия, изглежда е взето, за да се предотврати разрив между Америка и нейните арабски съюзници. 

В първия си мандат през 2017 г. Тръмп посети само Саудитска Арабия, а след завръщането си подкрепи изолацията на Катар в публикация в Twitter, давайки зелена светлина на саудитците да започнат блокада на Катар заедно с Бахрейн, Египет и ОАЕ като наказание за подкрепата на определени ислямистки организации. 

Блокадата раздели Съвета за сътрудничество в Персийския залив и подхрани война чрез посредници и политическа конкуренция в целия регион. 


Това също така осуети усилията на първата администрация на Тръмп да окаже максимален натиск върху Иран чрез драконовски санкции, тъй като принуди Катар да стане по-зависим от Иран за търговия и достъп до останалата част от света. 

Блокадата на Катар приключи веднага щом Байдън встъпи в длъжност, тъй като лидерите в региона се стремяха да се придържат към приоритетите на новия президент, този път в полза на целия регион. 

Подготовката за посещението на Тръмп, първото пътуване в чужбина от втория му мандат, е съсредоточена до голяма степен върху икономиката. 

Тръмп се надява да подпише оръжейна сделка със Саудитска Арабия на стойност 100 милиарда долара и да увеличи инвестициите на страните от Персийския залив в американската икономика. 

След като Тръмп беше преизбран за президент, MBS публично разкри историята за саудитската инвестиция в размер на 600 милиарда долара в Съединените щати. 


Според „Ню Йорк Таймс“, семейният бизнес на Тръмп е спечелил милиони от договори с компании, свързани с правителствата на Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ. 

Тръмп би могъл да използва пътуването си и за да се опита да убеди страните от Персийския залив да поддържат ниски цени на петрола, което би могло да се окаже голям проблем за руския президент Владимир Путин. 

По време на администрацията на Байдън, Саудитска Арабия показа незаинтересованост да помага на Съединените щати със собствената им петролна политика. 

Всъщност Рияд, заедно с останалата част от ОПЕК+, разгневи Белия дом, като намали производството на „черно злато“, което се отрази във високи цени на газа в Америка и политически щети за Байдън, и увеличи приходите на Русия от петрол, докато Вашингтон я наказа със санкции за нахлуването в Украйна. 

Но ниските цени на петрола са опасни за Рияд, който се нуждае от тях над определено ниво, за да поддържа бюджетната стабилност и да изпълнява амбициозни планове за развитие. 

Визитата на Тръмп ще обхване и регионалната политика, въпреки че целите му на този фронт са много по-неясни. 

Арабските правителства не са сигурни дали Тръмп ще ги помоли да се подготвят за война или мир с Иран. 


Фактът, че Тръмп уволни Майкъл Уолц от поста му на съветник по националната сигурност в Белия дом малко преди това посещение, е символичен. 

Валц беше в тясно сътрудничество с израелския премиер Бенямин Нетаняху по плановете за военни действия срещу Иран и насърчаваше агресивен военен подход срещу хусите в Йемен. 

Лидерите от Персийския залив се чудят дали отстраняването на Уолц представлява промяна в политиката на САЩ или е просто симптом на хаоса в администрацията. 

„Foreign Affairs“ заявява, че най-критичният проблем е, разбира се, Иран. 

Когато Тръмп посети Саудитска Арабия през 2017 г., както кралството, така и ОАЕ искаха да отхвърлят дипломатическите усилия от ерата на демократичния президент Барак Обама и да възприемат конфронтационен подход към Ислямската република. 

Но техните възгледи оттогава са се променили. 


Докато Израел все още изглежда с нетърпение очаква САЩ да атакуват Иран, страните от Персийския залив се очертават като антивоенен отбор. 

През последните няколко години Рияд започна тихо сближаване с Иран, посредничено от Китай, опитвайки се да предотврати ескалацията в региона чрез дипломация. 

Лидерите от Персийския залив са възхитени от провалите на Иран в конфликта с Израел – особено от унищожаването на Хизбула, подкрепяната от Техеран екстремистка организация, която сега е сведена до нищо повече от политическа партия в Ливан – и не биха проронили и сълза, ако настоящото иранско правителство падне. 

Но за разлика от Израел, те са по-малко склонни да вярват, че пренасянето на войната в Иран би обслужило техните интереси. 

Министерството на външните работи изчислява, че ако Тръмп започне война с Иран, страните от Персийския залив ще искат да бъдат компенсирани за съгласието си да застанат на страната на Америка, евентуално изисквайки сериозни стратегически гаранции – като например официално споразумение за отбрана, каквото администрацията на Байдън предложи на саудитците, както и продажба на оръжия и други услуги. 

Превод по чужди медии


 
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар